آر تی ام اس | RTMS

درمان بعضی از مشکلات با دستگاه آر تی ام اس

به تحریک مغناطیسی مغز یا به صورت موشکافانه تر برانگیختن مغناطیسی مغز از روی جمجمه آر تی ام اس گفته می شود. در این شیوه معمولا از امواج مغناطیسی برای برانگیختن جاهایی از مغز استفاده می شود که در معالجه بیماریهای عصبی کارایی منحصر به فردی دارد.

با ملاحظه به تاثیرات روانی مصرف بیش از حد بعضی از مواد مخدر ها یا دارو های اعتیاد آور بر روی مغز، از متد rTMS برای معالجه بیمار های دچار به اعتیاد استعمال می شود.

برای مثال به کارگیری از این تکنیک برای برطرف نمودن تاثیرات قرص کلونازپام و سایر مخدرها در مراکز روانپزشکی و ترک اعتیاد استفاده می شود.
درمان آر تی ام اس چگونه عمل می کند؟

در شیوه آر تی ام اس رویداد الکتریکی مغز تحت الشعاع مرکز مغناطیسی واقع می گردد که به صورت پالس هایی از سر عبور می کند. این شیوه درمانی فوق، قسمت های ویژه ای از مغز را مورد تحریک قرار می دهد.

این پالس ها بدون هیچ گونه درد از جمجمه می گذرند و به نورون های عصبی مرتبط می رسند. برانگیختن یاخته های قسمت های معینی از مغز می تواند برآیند مناسب در معالجه بیماری های اعصاب و روان به دنبال داشته باشد.

آر تی ام اس

مزایای بکارگیری درمان آر تی ام اس

عمده ترین مزایایی که می توان برای سیستم آر تی ام اس نام برد شامل:

از مزایای به کارگیری درمان آر تی ام اس این است که بیمار در زمان درمان هیچ احتیاجی به بیهوشی ندارد.
•بیمار در حین درمان با این سیستم درد ندارد.
• رسیدن به نتیجه دلخواه درمانی در حداقل زمان ممکن
•از دیگر مزایای به کارگیری درمان آر تی ام اس می توان به نداشتن عوارض اشاره نمود. خیلی از داروها استعمال شده در دراز مدت عوارض خود را بر جای می گذارند اما این شیوه درمانی هیچ گونه عوارضی نخواهد داشت. به علت نداشتن بیهوشی عوارض ناشی از چنین جراحی را نخواهند داشت.

مدت زمان درمان آر تی ام اس

یکی از متداول ترین پرسش ها در خصوص شیوه درمان مغناطیسی آر تی ام اس طول دوره درمان می باشد. معمولا مدت زمان دوره درمان معادل ۴ الی ۵ هفته می باشد، میزان این جلسات اغلب 5 بار در هفته است و هر جلسه میان نیم ساعت تا 1 ساعت طول می کشد.

 آر تی ام اس برای درمان چه بیمارانی است؟

از متد rTMS درمانی برای اکثر امراض که بنیاد آنها اعصاب و روان است به کار برده می شود. این شیوه درمانی برای ترک اعتیاد دارو های مخدر نظیر زولپیدم یا هر نوع ماده مخدر دیگر به کار برده نمی شود و تنها جزئی از روند التیام بیماران پس از ترک اعتیاد به شمار می آید.

مقدار تاثیر گذار بودن درمان با مغناطیس روی هر مریضی کاملا متمایز است. بعضی از بیماری هایی که با تکنیک آر تی ام اس درمان می شوند نظیر موارد زیر می باشند:

•اختلالات دو قطبی
•سردرد های میگرنی
•استرس و اضطراب
•توهم
•افسردگی(تک قطبی و دوقطبی)
•مشکلاتی در خصوص وسواس
•اختلالات اضطرابی
•توهمات شنوایی
•صدمه های مغزی
•اسکیزوفرنی مقاوم به درمان دارویی

روش درمانی آر تی ام اس برای ترک اعتیاد

اگر موشکافانه تر به این مسئله نگاه کنید در حقیقت شیوه آر تی ام اس یک درمان قطعی برای ترک اعتیاد به مواد مخدر نخواهد بود و تنها جزیی از مراحل ترک اعتیاد به حساب می آید، این درمان همواره موقع ترک و سم زدایی آغاز شده و اغلب تا پس از ترک اعتیاد هم مورد استفاده قرار می گیرد.

به علت عوارض روانی، روحی حاصل از استعمال مواد مخدر شیوه RTMS درمانی یکی از تکنیک های پیشنهادی به همراه رواندرمانی ترک اعتیاد یا گروه درمانی به شمار می آید.

درمان افسردگی با آر تی ام اس

 

دانش نمایان نموده است که دلیل ایجاد افسردگی با قشر فرونتال در ارتباط است که در این بخش ایجاد ارتباط میان فرونتال و سینگولیت قدامی دچار مشکل می شود. آر تی ام اس به صورت ویژه ای بر روی فرونتال فوکوس می نماید.

با تحریک پی در پی این ناحیه، تماس میان این دو بافت می تواند التیام یابد، سرانجام علائم و نشانه های افسردگی طی چند هفته کاهش می یابند. تاثیر قابل ملاحظه از درمان همواره پس از ۱۰ الی ۱۲ جلسه rtms به چشم می آید.

با ملاحظه به دوره ای بودن دوره افسردگی، بیماران امکان دارد پس از این دوره درمانی به هیچ جلسه درمانی دیگری احتیاج نداشته باشند. اگر مسائل و نشانه هایی بازگردند امکان دارد متخصصان ما جلسات درمانی بیشتری را برای دسترسی به تاثیر ضد افسردگی دائمی و پی در پی پیشنهاد نمایند.

 

درمان افسردگی با rtms

 

همواره ۷۸ درصد از اشخاص به صورت مطلوبی به درمان تحریک مغناطیسی مغز جواب می دهند و کم و بیش عوارض جانبی به دنبال نخواهند داشت. FDA این گونه درمان را همانند درمان بی خطری تصویب نموده است.

یکی از عمده ترین امتیازات درمان افسردگی با این گونه تکنیک این است که وابستگی اشخاص مریض به دارو های ضد افسردگی پس از معالجه کم شده یا به کل از بین می رود.

افراد تحت درمان آر تی ام اس

برای هر شخصی که نشانه های کم تا شدید افسردگی را دارند روش درمانی آر تی ام اس کاملا مطلوب و کاربردی است.

این معالجه به صورت وسیعی در اشخاص بیماری که به داروهای قوی ضد افسردگی نظیر سیتالوپرام، پاروکستین و یا ونلافاکسین جواب نمی دهند، به کار برده می شود.‌

پژوهشها نشانگر آن است که اشخاص دچار به اقسام خفیف افسردگی می توانند از شیوه درمان آر تی ام اس نیز بهره مند شوند.

اگر مبتلا به افسردگی می باشید امکان دارد دارای شرایط جهت این گونه درمان باشید. متخصصان این نوع درمان را برای زنان باردار و اشخاصی که دارای صرع هستند پیشنهاد نمیکنند .

دارو های ضد افسردگی بهتر است یا آر تی ام اس؟

زمانی که دارو های ضد افسردگی را با آر تی ام اس مقایسه می کنند بیشتر از ۴۰ درصد از بیماران دچار به افسردگی به داروهایی نظیر پاکسیل، افکسور، سیپرامیل، رمرون یا دوکسپین جواب نمی دهند.

این نوع دارو ها معمولا برای معالجه افسردگی توسط پزشک تجویز می شوند چرا که اثر بخشی و برآیند دارو های ضد افسردگی معلوم و شناخته شده است.

پژوهشگران واقفند که RTMS همچنان یک شیوه درمانی تقریبا نوین است، در این صورت آن ها مزایای به کارگیری از این روش را با دارو های ضد افسردگی عادی مورد مقایسه قرار می دهند و معلومات بیشتری را در خصوص مقیاس هایی برای معالجه مدنظر عرضه می کنند.

۲ گونه عمده از دارو هایی که تاکنون برای افسردگی تجویز شده اند نظیر دارو های ضد افسردگی تری سیکلیک شامل دوکسپین، محذور کننده های بازجذب سروتونین انتخابی یا سروتونین – نوراپی همانند پاروکستین، سیتالوپرام و ونلافاکسین. برخی اوقات شیوه ECT یا الکتروشوک درمانی هم به کار گرفته می شود ولی استفاده کمتری دارد.

با آنکه معالجه به وسیله تحریک مغناطیسی شیوه ای تقریبا ناشناخته است ولی پژوهشات بسیط آکادمیکی تحت شرایط مهار شده ای در خصوص اثربخشی این روش صورت گرفته است.

افزون بر این این گونه شیوه درمانی کم وبیش عارضه جانبی نداشته، در این صورت براساس استنتاجی که FDA از پژوهشات خود نشان داده است این روش می تواند یک درمان کاملا مصون و بی خطر باشد.

یک متخصص و پزشک دوره دیده در این حیطه قابلیت آن را خواهد داشت که احتیاجات شخص بیمار را ارزیابی نموده و در خصوص مطلوب ترین آپشن های درمانی برای او تصمیم گیری نماید.

فرآیند آر تی ام اس برای درمان افسردگی

اگر تحریک مغناطیسی مغز برای شخص بیمار اثربخش باشد، نشانه های افسردگی در شخص را التیام می بخشد و یا به صورت کامل آن را رفع می نماید.

تسکین نشانه ها امکان دارد چند هفته بعد از درمان رخ دهد. تاثیر گذاری این شیوه درمانی امکان دارد با گذشت زمان افزایش یابد چرا که متخصص و درمانگر شمار تحریک های مدنظر را پیدا نموده و مطلوب ترین نقطه را هم برای تحریک مغناطیسی تعیین خواهد کرد.

بعد از پایان دوره درمانی تحریک مغناطیسی مغز بایستی درمان مجاز برای افسردگی نظیر استفاده از دارو و روان درمانی امتداد یابد. همچنان مشخص نیست که آیا ادامه آر تی ام اس جهت درمان افسردگی اثربخش خواهد بود یا خیر؟

این دربردارنده ادامه درمان در مواقعی که نشانه ها به صورت کامل رفع شدند و شخص دلگرم شد که می تواند از ایجاد مجدد نشانه ها ممانعت نماید نیز می شود.

 

فرآیند آر تی ام اس برای درمان افسردگی

 

در هر صورت اگر افسردگی شخص بیمار بعد از تحریک مغناطیسی پیاپی مغز التیام یافت و بعد از آن مجدد بعضی نشانه ها برگشت می توانند برانگیختگی مغناطیسی مغز خویش را تکرار نمایند که به آن تحریک مجدد گفته می شود.

اگر این روش جهت درمان افسردگی موثر بود و نشانه های این بیماری بعد از انجام این عمل بهبود یافت بایستی در خصوص ادامه درمان خود با پزشک و یا درمانگر خود مشورت نمایید.

ریسک درمان جهت افسردگی

آر تی ام اس پیاپی مغز گونه ای برانگیختگی غیر تهاجمی مغز می باشد که برای معالجه افسردگی مورد استفاده واقع می شود.

برای اعمال این شیوه درمانی برعکس برانگیختگی عصب واگ یا برانگیختگی عمقی مغز ضرورتی به انجام عمل جراحی و کاشت الکترود ها در داخل بدن نیست و نیز اعمال آن برعکس الکترون سورس درمانی سبب دچار به تشنج نخواهد شد و احتیاجی به بکارگیری دارو های آرام بخش یا بی حسی نیست.

همواره این شیوه درمانی یک متد قابل اعتماد ، بدون ریسک و قابل تحمل است اما امکان دارد بعضی عوارض جانبی نظیر سردرد به همراه داشته باشد.

آشنایی با مکانیسم درمان با آر تی ام اس

برای انجام پروسه درمان آر تی ام اس معمولا شخص بیمار را بر روی یک صندلی ویژه ای قرار داده و کویل سیستم را بر روی نقاط مدنظر مغز قرار می دهند.

پیش از آغاز فرایند درمان تحریک مغناطیسی مغز بایستی شخص بیمار کلیه اشیا موثر بر جریان مغناطیسی نظیر جواهرات و کارت های اعتباری را از خود دور سازد.

میزان جلسه های درمانی با این تکنیک از شخصی به شخص دیگر کاملا متمایز است و با توجه به گونه مشکل و صدمه موردنظر و با نظر و پیشنهاد متخصص مشخص می شود.

درمان آر تی ام اس چه حسی دارد؟

درمان با شیوه آر تی ام اس امکان دارد بصورت حس ضربه زدن بر روی پوست سر باشد ولی اکثر اشخاص خیلی فوری به این ضربه ها عادت می کنند.

درمانگر شما تا موقعی که با این پالس های مغناطیسی احساس راحتی ننمایید قدرت درمان را بیشتر نمی کند تا شخص بیمار اذیت نشود.
بعضی از بیماران تصور می کنند که این شیوه درمانی سبب می شود صورت آن ها درهم شود. به هیچ عنوان دچار تشویش و ناراحتی نشوید چرا که به محض پایان درمان شما، این حس خم برطرف و از بین می رود.

آیا rTMS با درد همراه است؟

در جلسه های نخست درمان آر تی ام اس امکان دارد بی قراری و ناراحتی اندکی حس شود ولی با خو گرفتن به این احساس و روال درمان این بی قراری و ناراحتی خیلی فوری برطرف و از بین می رود، سختی معالجه تحریک مغناطیسی مغز در جلسه نخست برای شما تنظیم و مطلوب می شود.

درمانگر به شما این اعتماد را می دهد که معالجه شما را با نیروی خفیفی آغاز می نماید و بیشترین نیروی مطلوب برای شما را در مواقعی که احساس ناراحتی نداشتید استفاده می کند.

 

آیا rTMS با درد همراه است؟

یک جلسه آر تی ام اس چقدر زمان می برد؟

نخستین جلسه برای درمان با شیوه RTMS حدود 1 ساعت زمان لازم دارد که این دربردارنده زمان شناخت شما نسبت به این شیوه درمانی و کلیه ارزیابی هایی است که با استفاده از درمانگر شما صورت می گیرد، سایرجلسات حدود نیم ساعت طول خواهد کشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

*

code

فهرست
Call Now Buttonتماس با کلینیک