سکته مغزی و درمان آن با دستگاه rTMS

سکته مغزی و درمان آن با دستگاه rTMS

در سطح جهانی ، حوادث سکته مغزی ، دومین علت اصلی مرگ و سومین علت اصلی معلولیت است.  سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که به دلیل انسداد یا پارگی رگ، جریان خون به مغز نمی رسد و در نتیجه منجر به مرگ ناگهانی برخی از بافت های مغزی شود. برای کسانی که زنده می مانند ، تقریباً با عوارضی مانند مشکلات حرکتی ، اختلالات حسی مانند درد ، مشکل تکلم، مشکلات شناختی و حافظه یا اختلالات عاطفی روبرو خواهند شد. ماهیت چنین معلولیت هایی به ناحیه ای از مغز که تحت تأثیر سکته مغزی است ، بستگی خواهد داشت.

 

 

یکی از رایج ترین ناتوانی های ناشی از سکته مغزی ، فلج است که می تواند صورت ، بازو ، ساق پا یا یک طرف کامل بدن را تحت تأثیر قرار دهد. و فقط ۵٪ از بازماندگان سکته مغزی عملکرد کامل بازو را بدست می آورند. این دشواری در حرکت دادن بازو و گرفتن اشیا تأثیر بسزایی در استقلال و توانایی فرد در انجام کارهای روزمره دارد.

 

سکته مغزی و درمان آن با دستگاه rTMS

 

براساس تحقیقات جدید ، تحریک مغناطیسی مغز برای بیماران سکته مغزی می تواند فلجی بعد از سکته را بهبود بخشد. این کار را با تحریک طبیعی مغز انجام می دهد. در ادامه، فواید استفاده از تحریک مغناطیسی مغز یا آر تی اس ام و چگونگی کمک به بهبود سکته مغزی را توضیح خواهیم داد.

تحریک مغناطیسی مغز چیست؟  

تحریک مغناطیسی مغزی که به آن تحریک مغناطیسی مغزی تکراری (rTMS) نیز می گویند ، یک روش درمانی غیرتهاجمی است که در آن پزشکان سیم پیچ های مغناطیسی را روی پوست سر بیمار قرار می دهند.  طریق این سیم پیچ ها ، پالس های کوتاه الکترومغناطیسی به مناطق خاص مغز منتقل می شوند و سلول های مغز را تحریک می کنند. مطالعات نشان می دهد که این روش درمانی به طور موثری می تواند حرکت بازو و سرعت راه رفتن را بهبود بخشد. این مزایا ممکن است به خصوص برای فردی موثر باشد که ممکن است بعد از سکته مغزی برای انجام فعالیت های زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن یا راه رفتن به دستشویی با مشکل مواجه شود.

 

تاثیر rTMS بر سکته مغزی

بعد از سکته مغزی، تغییراتی در فعالیت الکتریکی سلول های مغز ایجاد می شود و سبب می شود فرد دچار مشکل عملکردی  شود.  آر تی ام اس  با تحریک مناطق خاص مغز، مشکلات مربوط به عملکرد فرد را بهبود ببخشد. تحریک مغناطیسی فقط قسمت آسیب دیده مغز را هدف قرار نمی دهد. این روش همچنین طرف غیر آسیب دیده را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. دلیل این امر مربوط به نحوه کنترل حرکت مغز است. هر طرف مغز قسمت مخالف بدن را کنترل می کند. این امر توضیح می دهد که چرا سکته سمت راست بر سمت چپ بدن و بالعکس تأثیر می گذارد.

 

با این حال ، تمام حرکات به همکاری هر دو طرف مغز نیاز دارد. به عنوان مثال ، برای حرکت دادن دست چپ خود ، سمت راست مغز باید یک سیگنال تحریک کننده ارسال کند ، و سمت چپ باید یک سیگنال بازدارنده ارسال کند. این امر  اطمینان می دهد که حرکت متعادل باقی می ماند. متأسفانه ، پس از سکته مغزی ، مغز این تعادل را از دست می دهد و دیگر نمی تواند سیگنال های صحیح را ارسال کند. روش درمانی آر تی ام اس با تحریک هر دو طرف مغز ، تعادل را دوباره بر قرار می کند.

 

تاثیر rTMS بر سکته مغزی

در طی درمان با rTMS چه اتفاقی می‌افتد؟

در طول درمان سکته مغزی با rTMS ، فرد روی یک صندلی، مثل صندلی های مخصوص بیمار در داندان پزشکی می نشیند. چون آر تی ام اس، پالس مغناطیسی تولید می کند، قبل از درمان از بیمار درخواست می شود تا هر گونه اشیائی که به مغناطیس حساس است ( مثل کارت اعتباری، گیره، جواهرات) را در بیاورند. همچنین به آنها گوش گیرهایی می دهند تا در طول درمان استفاده کنند. زیرا با هر پالس، rTMS  صداهای بلندی مثل دستگاه ام آر آی تولید می کند که ممکن است گوش را اذیت کند.

 

در طول اولین جلسه، کویل مغناطیسی را روی سر بیمار قرار می دهند و آستانه حرکتی بیمار را با ارسال چند پالس کوتاه، اندازه می گیرند. حداقل توانی که برای تکان دادن انگشت شست بیمار لازم است را آستانه حرکتی می گویند و از هر شخص به شخص دیگر متفاوت است. با اندازه گرفتن آستانه حرکتی، پزشک متوجه می شود که چه مقدار انرژی برای تحریک کردن سلول های مغز  فرد لازم است و متناسب با موقعیت فرد، تنظیمات درمانی را تنظیم می کند. برای جلسات بعدی ، سیم پیچ مغناطیسی در قسمت جلویی مغز قرار می گیرد و درمان آغاز می شود. در طول درمان، فرد احساس کلیک یا ضربه زدن در زیر سیم پیچ را حس می کند‌.

 

مزایای rTMS جهت بهبود سکته مغزی

گرچه تحریک مغناطیسی مغزی می تواند علائم ثانویه پس از سکته را درمان کند ، اما به نظر می رسد موثرترین نتیجه را در بهبود مشکلات حرکتی دارد. به عنوان مثال ، تحقیقات نشان می دهد که مغناطیسی درمانی به بازماندگان سکته مغزی کمک می کند تا راه رفتن خود را بهبود بخشیده و  دوباره به طور مستقل و بدون تکیه به کسی راه بروند. طبق مطالعه محققان، این درمان همچنین تأثیر عمیقی بر روی افراد دارای نقص حرکتی بازو دارد.

 

مزایای rTMS جهت بهبود سکته مغزی

عوارض جانبی و خطرات rTMS

عوارض جانبی شایع بعد از جلسه rTMS می تواند شامل سردرد جزئی باشد که اغلب پس از چند ساعت برطرف می شود. یک عارضه جانبی بسیار نادر خطر تشنج است. با این حال ، پزشک قبل از شروع این روش درمانی شما را کاملا معاینه می کند تا احتمال این خطر را بررسی کند.

کلام آخر

آر تی اس ام یک روش درمانی عالی برای بیماران، پس از سکته مغزی است. تحریک مغناطیسی می تواند به طور بالقوه باعث افزایش قابل توجه انعطاف پذیری مغز شود و به شما امکان ادامه پیشرفت را می دهد. با این حال، اگر چه درمان مغناطیسی می تواند ابزاری مفید باشد ، اما تا زمانی که به درمان خود ادامه ندهید ، به طور کامل سلامتی خود را به دست نمی آورید. پس بهتر است جلسات درمانی را بطور کامل انجام دهید تا بهترین نتیجه‌ را بدست آورید.

درباره modir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

Call Now Button